Regulamin jednostki - Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie

Biuletyn Informacji Publicznej

Regulamin jednostki

 

 

REGULAMIN

 

KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W KĘTRZYNIE

 

z dnia  24 stycznia 2020 r.


            Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji ( Dz. U. z 2019 r. poz. 1611 ), ustala się, co następuje:

 

ROZDZIAŁ I

 

PRZEPISY OGÓLNE

  

§ 1.

 

Ustala się regulamin Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, zwanej dalej „Komendą" określający:

1) strukturę organizacyjną Komendy;

2) organizację i tryb kierowania Komendą;

3) zadania komórek organizacyjnych Komendy;

try wprowadzania kart opisów stanowisk pracy i opisów stanowisk pracy. 

 

§ 2.

 

1. Komenda jest jednostką organizacyjną Policji stanowiącą urząd,  przy pomocy którego Komendant Powiatowy Policji w Kętrzynie  zwany dalej „Komendantem” realizuje na obszarze powiatu zadania Policji   w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa               i porządku publicznego, określone w ustawach i wydanych na ich podstawie przepisach wykonawczych.

2. Zakres działań Komendy określają przepisy Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji.

3. Szczegółowy sposób realizacji obowiązków i uprawnień przełożonych oraz podwładnych przy wykonywaniu zadań Komendy określają odrębne przepisy Komendanta Głównego Policji o funkcjonowaniu organizacji hierarchicznej w Policji.  

       4. Terytorialny zasięg działania Komendy Powiatowej obejmuje obszar administracyjny powiatu kętrzyńskiego  zwany dalej „powiatem”.

       5.  Siedziba Komendy znajduje się w Kętrzynie ul. Wojska Polskiego 5..

 

§ 3.

 1. Służba i praca w Komendzie od poniedziałku do piątku rozpoczyna się o godzinie 7.30 i kończy o godzinie 15.30 lub zgodnie z rozkładem czasu służby policjantów i czasu pracy pracowników określanych odrębnymi przepisami.

2. policjanci i pracownicy są obowiązani każdego dnia potwierdzać w przeznaczonych do tego celu ewidencjach, rozpoczęcie służby i pracy z przyczyn służbowych lub osobistych za zgodą bezpośredniego przełożonego.

3. Pobyt policjanta i pracownika w pomieszczeniach Komendy po czasie służby lub pracy, z wyłaczeniem służb dyżurnych i pełniących służbę w systemie zmianowym, wymaga uzgodnienia z bezpośrednim przełożonym oraz powinien być zgłoszony dyżurnemu Komendy i odnotowany w stosownej dokumentacji.

 

                                                                      

§ 4.

 

Komendant lub jego zastępca, przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w dni robocze w godz. 10.00-11.00 oraz w każdy poniedziałek w godzinach od 14.00 do. 17.00-po wcześniejszym umówieniu przez sekretariat główny Komendy.

 

 

ROZDZIAŁ II


STRUKTURA ORGANIZACYJNA KOMENDY POWIATOWEJ

 

§ 5. W skład Komendy wchodzą:

1) kierownictwo:

a) Komendant,

 b) I Zastępca Komendanta:

2) komórki służby kryminalnej - Wydział Kryminalny;

3) komórki służby prewencyjnej:

a) Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego,

b) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo - Informacyjnych;

4) komórki służby wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym:

a) Zespół do spraw Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia,

b) Zespół Prezydialny,

c) Zespół do spraw Administracyjno-Gospodarczych,

d) Zespół Wspomagający,

e) Zespół do spraw Ochrony Informacji Niejawnych,

 f) Jednoosobowe Stanowisko do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

§ 6. Szczegółowa struktura organizacyjna, liczba i zaszeregowanie stanowisk w poszczególnych komórkach organizacyjnych określone są w etacie Komendy wprowadzonym rozkazem organizacyjnym Komendanta.

ROZDZIAŁ 3

ORGANIZACJA I TRYB KIEROWANIA KOMENDA

§ 7. 1. Komendą kieruje Komendant przy pomocy I Zastępcy, kierowników komórek organizacyjnych Komendy oraz bezpośrednio podległych policjantów i pracowników.

2. Komendant może upoważnić swojego zastępcę oraz podległych policjantów i pracowników do wydawania w jego imieniu decyzji, podpisywania pism i druków, wykonywania czynności w określonych sprawach oraz współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi w określonym zakresie.

3. Komendant może powoływać komisje i zespoły o charakterze stałym lub doraźnym i wyznaczać policjantów lub pracowników do realizacji zleconych zadań.

4. Komendant jest uprawniony do wydawania zarządzeń, decyzji, regulaminów, rozkazów oraz zawierania umów i porozumień w zakresie ustalonym przez obowiązujące przepisy prawa.

 § 8. Komendant jest przełożonym wszystkich policjantów pełniących służbę w Komendzie i jednostkach organizacyjnych Policji mających siedzibę na terenie powiatu zwanych dalej. „Komisariatami" oraz pracowników zatrudnionych w Komendzie i Komisariatach.

§ 9.

1. Komendanta w wykonywaniu jego zadań i kompetencji zastępuje w razie jego nieobecności I Zastępca Komendanta.

2. Zakres zastępstwa, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wykonywanie wszystkich funkcji Komendanta, chyba że Komendant postanowi inaczej.

 § 10. Podział zadań między Komendantem, a I Zastępcą Komendanta określa Komendant w drodze decyzji.

§ 11.

1. Komórką organizacyjną Komendy kieruje kierownik przy pomocy zastępców oraz podległych policjantów pracowników.

2. Do zadań kierownika w szczególności należy:

1) organizowanie pracy komórki organizacyjnej w celu zapewnienia sprawnego, terminowego i właściwego wykonywania zadań określonych w niniejszym regulaminie;

2) tworzenie warunków właściwego wykonywania zadań służbowych przez podległych policjantów i pracowników Policji;

3) sprawowanie nadzoru nad prawidłowością realizacji zadań pozostających we właściwości komórki organizacyjnej, obiegu dokumentacji służbowej, sprawozdawczości oraz racjonalnością wykorzystania zasobów komórki organizacyjnej;

4) współdziałanie z kierownikami innych komórek i jednostek organizacyjnych w sprawach wymagających współpracy kilku komórek organizacyjnych lub kompleksowych rozwiązań; 5) przedstawianie wniosków w sprawach osobowych podległych policjantów i w sprawach wynikających ze stosunku pracy podległych pracowników Policji, a także pośredniczenie w doręczaniu im rozstrzygnięć Komendanta wydawanych w tych sprawach;

6) nadzorowanie przestrzegania przez podległych policjantów i pracowników Policji dyscypliny oraz czasu służby i pracy, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, przepisów o ochronie przeciwpożarowej, o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie danych osobowych, a także corocznego wykorzystywania przysługujących im urlopów; 3/14

7) wykonywanie zadań z zakresu kontroli zarządczej, w tym zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do celów i zadań kierowanej komórki organizacyjnej;

8) reprezentowanie Komendanta w kontaktach z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie przypisanej mu właściwości rzeczowej wynikającej z regulaminu Komendy;

9) nadzór nad lokalnym doskonaleniem zawodowym.

 

3. Kierownik może upoważnić podległych policjantów lub pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach z wyjątkiem decyzji i czynności o których mowa w § 7 ust. 2.

4. Kierownik może powoływać stałe lub doraźne nieetatowe zespoły i wyznaczać policjantów lub pracowników odpowiedzialnych za koordynację prac tych zespołów.

5. Upoważnieni przez kierownika: zastępca kierownika, lub podległy policjant lub pracownik Policji kierują komórką organizacyjną w czasie jego nieobecności.

6. Zastępowanie kierownika obejmuje wykonywanie zadań, o których mowa w ust. 1-4 chyba, że kierownik określił inny zakres zastępstwa.

7. W komórkach organizacyjnych podległych bezpośrednio kierownictwu Komendy, w których przepisy nie przewidują możliwości utworzenia stanowiska kierownika, uprawnienia i czynności określone w ust. 1-6 przysługują policjantowi lub pracownikowi wyznaczonemu przez Komendanta do koordynowania pracą tej komórki organizacyjnej, zwanego dalej koordynatorem".

§ 12. Kierownicy komórek organizacyjnych o którym mowa w § 5 pkt 2 oraz 3 lit a, określą zakresy zadań uwzględniające podział zadań między kierownikiem i jego zastępcami, strukturę organizacyjną podległej komórki oraz jej zadania, podlegające zatwierdzeniu przez Komendanta.

§ 13. Kierownik komórki organizacyjnej realizuje zadania związane ze sporządzaniem, wydawaniem:

1) kart opisów stanowisk pracy, w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji;

2) opisów stanowisk pracy osób zatrudnionych na podstawie przepisów o służbie cywilnej, w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej;

3) ocen pracowniczych.

§ 14. Dokumentację o której mowa w § 12 i 13 uzgadnia się z komórką organizacyjną Komendy właściwą do spraw kadr i szkolenia.

ROZDZIAŁ 4

ZADANIA KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH KOMENDY

§ 15. Komórki organizacyjne, o których mowa w § 5 pkt 2-4, w zakresie swojej właściwości w szczególności realizują zadania obejmujące:

1) monitorowanie zmian w przepisach prawa, inicjowanie prac legislacyjnych oraz opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych;

2) współpracę oraz współdziałanie z krajowymi podmiotami policyjnymi w zakresie właściwości rzeczowej komórki organizacyjnej; i pozapolicyjnymi

3) współpracę z międzynarodowymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi porozumieniu z komórką organizacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie właściwą w sprawach współpracy z podmiotami międzynarodowymi lub w sytuacjach niecierpiących zwłoki w porozumieniu z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji;

4) aktualizowanie zakresu zadań komórki organizacyjnej w zakresie zmian przepisów prawa oraz innych zmian dotyczących komórki organizacyjnej;

5) wykonywanie zadań z zakresu kontroli zarządczej:

6) realizowanie wniosków i zaleceń pokontrolnych organów kontroli;

7) uczestniczenie w procesie udostępniania informacji publicznej;

8)przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków;

9) uczestniczenie w procesie rozpatrywania petycji złożonych do Komendanta;

10) administrowanie i obsługiwanie policyjnych zbiorów danych oraz systemów teleinformatycznych w zakresie wynikającym z odrębnych przepisów albo nadanych uprawnień lub upoważnień;

11) organizowanie i przeprowadzanie lokalnego doskonalenia zawodowego;

12) udzielanie informacji i konsultacji kierownikom komórek organizacyjnych Komendy Komisariatów;

13) organizowanie pracy komórki organizacyjnej poprzez:

a) obsługę kancelaryjno-biurową, administracyjno-gospodarczą i organizacyjno-kadrową we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnym Komendy,

b) archiwizowanie dokumentacji,

c) administrowanie sprzętem informatycznym, elektronicznym i kwatermistrzowskim w zakresie określonym odrębnymi przepisami;

15) realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniami obronnymi Policji.

§ 16.

1. Wydział Kryminalny realizuje ustawowe zadania Policji w szczególności w zakresie:

1) ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra;

 2) wykrywania przestępstw oraz ścigania ich sprawców;

3) gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji kryminalnych.

2. Do zadań Wydziału Kryminalnego należy w szczególności:

1) wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych w celu ujawniania przestępstw oraz sprawnego wykrywania ich sprawców;

2) spełnianie funkcji organizatorskiej, koordynacyjnej oraz nadzorczej w zakresie właściwości wydziału wobec Komisariatów;

3) zapewnienie prawidłowego obiegu informacji o przestępstwach, ich sprawcach oraz o prowadzonych postępowaniach przygotowawczych;

4) zbieranie i przetwarzanie danych w policyjnych systemach informacyjnych;

 5) poszukiwanie, odnajdywanie i ustalanie składników majątkowych sprawców czynów zabronionych poprzez współpracę z instytucjami zewnętrznymi i organami ścigania oraz ustalanie stanu prawnego majątku na potrzeby realizacji procesowych instytucji tymczasowego zajęcia mienia ruchomego, zabezpieczenia majątkowego lub przepadku w toku prowadzonych spraw operacyjnych oraz postępowań przygotowawczych;

6) prowadzenie rozpoznania operacyjnego miejsc, zjawisk, zdarzeń i osób oraz środowisk przestępczych;

7) prowadzenie i koordynowanie poszukiwań osób i rzeczy, w tym identyfikacja osób i zwłok, rejestrowanie i wyrejestrowywanie osób poszukiwanych i zaginionych oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej spraw poszukiwawczych i współdziałanie w tym zakresie z innymi jednostkami Policji;

8) współpraca z osobowymi źródłami informacji i realizacja form pracy operacyjnej określonych zgodnie z aktualnymi przepisami w tym zakresie,

9) realizowanie czynności w zakresie kryminalistycznej obsługi miejsc zdarzeń oraz ujawnianie i zabezpieczanie śladów metodami nie wymagającymi specjalistycznych technik laboratoryjnych;

10) ocena przydatności dla potrzeb procesowych, zabezpieczonych śladów i dowodów, wnioskowanie i wskazywanie sposobów działania sprawców oraz prowadzenie wywiadów daktyloskopijnych;

 11) opracowywanie analiz struktury, dynamiki i geografii przestępczości w celu dokonywania ocen skuteczności podejmowanych działań zapobiegawczych i wykrywczych oraz zwiększania efektywności zwalczania przestępczości o charakterze kryminalnym;

12) prowadzenie magazynu dowodów rzeczowych związanej z tym dokumentacji;

13) aktualizacja baz danych, gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji uprawnionym podmiotom;

14) sporządzanie okresowych zestawień statystycznych i analiz w zakresie służby kryminalnej Komendy i Komisariatów.

 § 17.

1. Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego wykonuje ustawowe zadania Policji w szczególności w zakresie:

 1) ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra;

2) ochrony bezpieczeństwa porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w ruchu drogowym;

3) inicjowania i organizowania działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym, a także współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi;

4) wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców;

5) kontroli przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych

2. Do zadań Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego należy szczególności:

1) organizowanie, koordynowanie i wykonywanie czynności patrolowych, interwencyjnych, ochronnych, oraz czynności związanych z doprowadzeniami osób;

2) pełnienie służby na stanowisku kierowania Komendy oraz w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych;

3) realizacja zadań służby obchodowej:

4) ujawnianie przestępstw wykroczeń oraz wykrywanie i zatrzymywanie ich sprawców, a także odzyskiwanie mienia utraconego w wyniku przestępstw lub wykroczeń;

5) tworzenie i realizacja, we współdziałaniu z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami i instytucjami pozarządowymi, programów prewencyjnych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych na obszarze powiatu;

6) bieżące i okresowe analizowanie stanu bezpieczeństwa na terenie działania komendy na potrzeby dyslokacji służby zewnętrznej oraz inicjowanie i prowadzenie działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie zdiagnozowanym zagrożeniom bezpieczeństwa,

 7) realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa;

8)realizacja zadań związanych z prowadzeniem baz danych służących gromadzeniu informacji o zdarzeniach, organizacji i efektywności pracy wszystkich policjantów, którzy pełnią służbę zewnętrzną o charakterze prewencyjnym, w tym w szczególności obejmujących System Wspomagania Dowodzenia, System Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, Krajowy System Informacji Policji, System Ewidencji Wypadków i Kolizji;

9) realizowanie oraz nadzór w zakresie problematyki nieletnich oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie;

10) edukacja mieszkańców w zakresie uwarunkowań dotyczących utrzymywania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz aktywnego udziału w przedsięwzięciach profilaktycznych podejmowanych na obszarze powiatu;

11) organizacja, wykonanie, nadzór i kontrola działań Policji w zakresie pełnienia służby przez policjantów;

 12) sprawowanie nadzoru nad problematyką użycia, przechowywania i użytkowania broni palnej służbowej oraz środków przymusu bezpośredniego przez policjantów Komendy i Komisariatów;

13) planowanie i organizacja działań własnych związanych z realizacją zadań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego podczas organizowanych imprez masowych, zgromadzeń i protestów społecznych oraz zabezpieczanie osób podlegających szczególnej ochronie;

14) organizowanie, wykonywanie, nadzór i działań Policji w zakresie zapobiegania i zwalczania wykroczeń oraz inicjowanie lokalnej polityki zapobiegania, ujawniania i ścigania sprawców wykroczeń;

15) ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz porządku publicznego w komunikacji publicznej oraz na obszarach wodnych i terenach przywodnych;

16) analizowanie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, określanie tendencji w tym zakresie, inicjowanie działań wynikających z aktualnych zagrożeń i kreowanie lokalnej polityki przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym;

17) planowanie i koordynowanie działań kontrolno-represyjnych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg

18) opiniowanie projektów organizacji ruchu drogowego w zakresie inżynierii ruchu na drogach powiatowych i gminnych oraz uczestnictwo w przeglądach tych dróg,

19) opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na wykorzystanie dróg w sposób szczególny oraz opracowywanie koncepcji, planów i koordynowanie działań związanych z zabezpieczeniem tego rodzaju imprez;

20) zapewnienie właściwych warunków pobytu w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych; 21) planowanie i organizacja działań własnych oraz koordynacja działań Komisariatów w warunkach katastrof naturalnych i awarii technicznych, a także przygotowania do wykonywania zadań w warunkach konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych w państwie oraz bieżące współdziałanie z innymi podmiotami systemu obronnego państwa;

22) realizacja zadań w zakresie mobilizacyjno-obronnym po przez:

a) prowadzenie spraw mobilizacyjno-kadrowych i mobilizacyjno-obronnych,

 b) prowadzenie dokumentacji alarmowej Komendy,

c) współpracę z organami wojskowymi i samorządowymi w zakresie przygotowań mobilizacyjno-obronnych;

23) wykonywanie zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej:

24) sporządzanie wywiadów dla potrzeb WPA KWP w Olsztynie o osobach ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń palną oraz dopuszczenie do posiadania broni, a także o osobach ubiegających się o uzyskanie koncesji MSWIA na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia oraz wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;

25) prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach wydania, odmowy wydania lub cofnięcia pozwolenia na miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, o których mowa w ustawie o broni i amunicji;

26) rejestracja broni pneumatycznej, prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach odmowy zarejestrowania broni pneumatycznej lub unieważnienia karty rejestracyjnej broni pneumatycznej;

27) prowadzenie depozytu broni;

28) opiniowanie osób ubiegających się o wpisanie lub wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego oraz osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa;

29) prowadzenie postępowań administracyjnych i wydawanie w nich rozstrzygnięć w zakresie unieważnienia zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego;

 30) nadzór nad wykonywaniem czynności związanych z kontrolą legalności pobytu cudzoziemców na terenie działania jednostki Policji;

31) zapewnienie ciągłości funkcjonowania Stanowiska Kierowania Komendy oraz analizowanie i ocena pracy służb dyżurych w Komendzie, a także określanie na tej podstawie potrzeb organizacyjno-etatowych i szkoleniowych;

32) gromadzenie, analizowanie i przekazywanie informacji dotyczących imprez masowych ze szczególnym uwzględnieniem imprez masowych sportowych w ramach Powiatowego Punktu Kontaktowego do spraw Imprez Masowych jak również Policyjnego Rejestru Imprez Masowych;

33) organizowanie, koordynowanie wykonywanie działań podejmowanych w ramach funkcjonowania nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz prowadzenie dokumentacji w tym zakresie;

34) zapewnienie organizacyjnego funkcjonowania nieetatowego pododdziału Policji, w tym nadzorowanie i prowadzenie szkolenia tego pododdziału:

35) przygotowywanie w imieniu Komendanta opinii w zakresie organizacji imprez masowych na terenie działania Komendy;

36) wykonywanie zadań w zakresie realizacji obowiązku dozoru policyjnego oraz powiadamianie organu stosującego dozór o nieprzestrzeganiu przez dozorowanego postanowień organu;

37) opracowywanie i aktualizowanie procedur alarmowania policjantów i pracowników Komendy i Komisariatów.

§ 18.

1. Jednoosobowe Stanowisko do spraw Prasowo - Informacyjnych realizuje zadania z zakresu polityki medialnej, współpracy z samorządami oraz profilaktyki społecznej.

2. Do zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Prasowo-Informacyjnych należy w szczególności:

1) prowadzenie działalności prasowo - informacyjnej w imieniu Komendanta zapewniającej szybki dostęp do informacji pozostających w zainteresowaniu mediów;

2) aktualizacja informacji publikowanych na stronie internetowej Komendy;

3) realizacja zadań z zakresu profilaktyki społecznej;

4) realizowanie zadań z zakresu komunikacji wewnętrznej;

5) propagowanie pozytywnego wizerunku Policji w oczach opinii publicznej oraz promocja zawodu policjanta w lokalnym środowisku;

6) współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi w zakresie promowania bezpieczeństwa i porządku publicznego;

7) współdziałanie z organami administracji publicznej, szkołami, organizacjami społecznymi oraz mediami w zakresie edukacji i profilaktyki społecznej;

8) tworzenie, współtworzenie oraz współuczestniczenie w realizacji programów prewencyjnych;

9) współuczestnictwo w badaniach społecznych prowadzonych na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i innych jednostek organizacyjnych Policji.

§ 19.

1. Zespół do spraw Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia realizuje zadania polityki kadrowej Komendanta w szczególności poprzez:

1) bieżącą obsługę kadrową Komendanta;

2) prowadzenie spraw organizacyjnych oraz osobowych policjantów i pracowników Komendy i Komisariatów;

3) prowadzenie postępowań dyscyplinarnych, czynności wyjaśniających oraz postępowań skargowych;

4) realizacja zadań w zakresie organizacji szkoleń oraz doskonalenia zawodowego policjantów i pracowników Komendy i Komisariatów;

5) bieżąca aktualizację baz danych, w szczególności w Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji i Systemie Wspomagania Obsługi Policji.

2. W zakresie kadrowo-szkoleniowym do zadań Zespołu do spraw Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia w szczególności należy:

 1) opracowywanie dokumentów związanych z przyjmowaniem i zwalnianiem ze służby w Policji oraz zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników Policji:

2) prowadzenie akt osobowych policjantów i pracowników Policji;

3) przygotowywanie dokumentacji w zakresie mianowania, delegowania, przenoszenia oraz powierzaniem obowiązków służbowych a także w innych sprawach osobowych policjantów i pracowników Komendy oraz jednostek podległych;

4) prowadzenie spraw organizacyjno- etatowych;

5) opracowywanie projektów regulaminu Komendy i uzgadnianie regulaminów Komisariatów.

 6) opracowywanie dokumentacji związanej z organizacją przebiegu szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów, w tym:

a) realizacja zadań i współdziałanie z kierownikami komórek organizacyjnych Komendy, Komisariatów w zakresie typowania i weryfikacji policjantów oraz pracowników na specjalistyczne kursy oraz szkolenia zawodowe,

b) opracowywanie i aktualizowanie dokumentacji w zakresie organizacji lokalnego doskonalenia zawodowego.

3. W zakresie inspekcyjno-dyscyplinarnym do zadań Zespołu ds. Dyscyplinarnych, Kadr i Szkolenia w szczególności należy:

1) realizacja czynności sprawdzająco ocennych w ramach organizacji nadzoru nad wykonywaniem przez Komisariaty i komórki organizacyjne Komendy ustawowych zadań Policji;

2) realizacja czynności inspekcyjnych w celu monitorowania i wyjaśniania wydarzeń z udziałem policjantów i pracowników Komendy oraz Komisariatów;

3) przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków,

4) prowadzenie czynności wyjaśniających postępowań dyscyplinarnych;

5) ujawnianie oraz analizowanie nieprawidłowości i zagrożeń w funkcjonowaniu Komendy oraz realizacja zadań związanych z przestrzeganiem dyscypliny służbowej;

§ 20.

1. Zespół Prezydialny realizuje w szczególności obsługę kancelaryjną Komendy oraz nadzoruje pracę kancelaryjną w komórkach organizacyjnych Komendy i Komisariatach.

2. Do zadań Zespołu Prezydialnego w szczególności należy:

1) gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie dokumentacji archiwalnej i niearchiwalnej oraz opiniowanie protokołów zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej kat. BC;

 2) prowadzenie składnicy akt Komendy;

3) organizowanie szkoleń specjalistycznych z zakresu pracy kancelaryjnej;

4) kontrola okresowa ewidencji i obiegu dokumentów w Komendzie i jednostkach podległych;

5) organizowanie i prowadzenie obrotu poczty specjalnej;

6) prowadzenie i obsługa sekretariatu Komendy i Komisariatów.

§ 21.

1. Zespół do spraw Administracyjno-Gospodarczych realizuje swoje zadania w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Komendy podległych jednostek w zakresie gospodarki finansowej, zaopatrzeniowej, transportowej, mieszkaniowej, administrowania nieruchomościami, medycyny pracy oraz gospodarki mandatowej.

2. Do zadań Zespołu do spraw Administracyjno - Gospodarczych w szczególności należy:

1) prowadzenie rozliczeń finansowych w zakresie wydatków i dochodów budżetowych Komendy, Funduszu Wsparcia Policji i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;

2) prowadzenie księgowości Pracowniczej Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej;

3) przygotowywanie projektów umów w zakresie upoważnień udzielonych Komendantowi;

4) sporządzanie projektów protokołów szkód oraz prowadzenie postępowań wyjaśniających i likwidacja szkód;

5) prowadzenie ewidencji sprzętu będącego w użytkowaniu Komendy, Komisariatów ora okresowe przygotowywanie do wybrakowania zbędnego i zużytego sprzętu;

 6) planowanie i zaopatrywanie Komendy Komisariatów w niezbędny sprzęt i materiały:

7) zapewnienie sprawności technicznej sprzętu transportowego i pozostałego sprzęt użytkowanego w jednostce, z wyłączeniem sprzętu łączności i informatyki;

8)prowadzenie postępowań administracyjnych zakresie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi;

9) przygotowanie decyzji administracyjnych w zakresie właściwości Komendanta w sprawac W wydawania zezwole mieszkaniowych;

10) prowadzenie obsługi mieszkaniowej policjantów, Komendy i Komisariatów;

11) administrowanie, wykonywanie bieżących konserwacji oraz utrzymanie w należytym stan technicznym i sanitarno-higienicznym pomieszczeń i obiektów użytkowanych przez Komendę i Komisariaty;

12) realizowanie zadań medycyny pracy w Komendzie i Komisariatach;

13) prowadzenie gospodarki mandatowej;

14) realizacja zadań w zakresie gospodarki transportowej określonej w § 10 zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (tj. Dz. Urz. KGP z 2017 poz.65 ze zm.);

15) kierowaniem policjantów na komisję lekarską i pracowników na badania lekarskie.

 § 22. Do zakresu zadań Zespołu Wspomagającego w szczególności należy:

1) obsługa i eksploatacja specjalistycznych systemów informatycznych oraz techniczna obsługa sprzętu informatycznego;

2) realizacja funkcji lokalnego administratora systemów teleinformatycz wykorzystywanych przez policjantów i pracowników Komendy oraz podległych jednostek organizacyjnych;

3) aktualizacja baz danych, gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji uprawnionym podmiotom;

4) sporządzanie okresowych zestawień statystycznych i analiz dotyczących działalności Komendy i Komisariatów;

 5) utrzymanie właściwego stanu łącz komputerowych w ramach posiadanych możliwości technicznych;

6) zapewnienie sprawności technicznej sprzętu łączności i informatyki;

 § 23.

1. Zespół do spraw Ochrony Informacji Niejawnych realizuje zadania w zakresie ochrony informacji niejawnych, ochrony danych osobowych oraz prowadzenia kancelarii tajnej.

 2. Do zadań Zespołu do spraw Ochrony Informacji Niejawnych należy:

1) zapewnienie ochrony informacji niejawnych, w tym stosowanie środków bezpieczeństwa fizycznego;

2) zapewnienie ochrony systemów teleinformatycznych w których są przetwarzane informacje niejawne;

3) zarządzanie ryzykiem bezpieczeństwa informacji niejawnych, w szczególności szacowanie ryzyka:

4) opracowywanie i aktualizowanie planu ochrony informacji niejawnych oraz planu postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;

5) realizacja funkcji recepcyjnej w Komedzie;

6) prowadzenie zwykłych i poszerzonych postępowań sprawdzających oraz kontrolnych postępowań sprawdzających wobec funkcjonariuszy i pracowników Komendy oraz Komisariatów, a także osób ubiegających się o przyjęcie do służby lub pracy w Policji;

7) prowadzenie Kancelarii Tajnej Komendy;

8)kontrola przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz szkolenie w tym zakresie funkcjonariusz i pracowników Komendy wraz z jednostkami podległymi;

9) wykonywanie zadań Inspektora Ochrony Danych (IOD) oraz przeprowadzanie szkoleń w zakresie ochrony danych osobowych;

10) realizacja zadań przewidzianych dla Inspektora Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BTI);

11) prowadzenie aktualnego wykazu osób zatrudnionych lub pełniących służbę w Komendzie, które posiadają uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych oraz osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa lub je cofnięto;

12) realizacja wydawania upoważnień do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą Zastrzeżone" pracownikom Komendy.

13) ewidencjonowanie i dystrybucja aktów prawnych w Komendzie oraz prowadzenie zbiorów tych aktów; 14) prowadzenie ewidencji pieczęci i stempli używanych w Komendzie. § 24. Do zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - szczególności należy:

1) kontrolowanie warunków służby i pracy oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w komórkach organizacyjnych Komendy;

2) prowadzenie postępowań powypadkowych;

3) kierowanie policjantów i pracowników policji na komisje lekarskie po wypadkach w służbie i pracy;

4) bieżące informowanie Komendanta o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych oraz przedstawianie wniosków zmierzających do usuwania tych zagrożeń:

5) udział w prowadzeniu postępowań dotyczących wypadków policjantów i pracowników w komórkach organizacyjnych Komendy;

6) sporządzanie i przedstawianie Komendantowi co najmniej raz w roku okresowej analizy stanu bezpieczeństwa i higieny służby, pracy, zawierającej propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie wypadkom w służbie i przy pracy;

7) doradzanie w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby i pracy;

8)udział w przekazywaniu do użytkowania budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia służby i pracy oraz urządzeń mających wpływ na warunki i bezpieczeństwo służby i pracy;

 9) przedstawianie Komendantowi wniosków na stanowiskach służby i pracy;

10) udział w dokonywaniu ocen ryzyka zawodowego;

11) współpraca z podmiotami zewnętrznymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; dotyczących zachowania ergonomii

12) uczestniczenie w konsultacjach w zakresie bezpieczeństwie i higieny pracy a także w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych komisjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny służby i pracy.

ROZDZIAŁ VI

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 25. 1. Na podstawie niniejszego regulaminu kierownicy komórek organizacyjnych Komendy w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie regulaminu opracują: 1) zakresy zadań dla wydziałów Komendy; 2) karty opisu stanowiska pracy - jeżeli konieczne jest ich zaktualizowanie,

§ 26. Traci moc Regulamin Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie z dnia 12 sierpnia 2009 r. zmieniony regulaminem z dnia 24 stycznia 2018 r.

§ 27. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

do góry